Gmina Kije będzie zdobywać Koronę Gór Polski

W Kijach powstaje klub miłośników gór. Będą zdobywać polskie szczyty. Też jesteś fanem aktywnego wypoczynku lub turystyki? Lubisz rywalizować, zdobywać? Dołącz!

Wiele osób zapewne kojarzy hasło „Korona Ziemi” związane z najwyższymi szczytami siata. Być może wiele z Was słyszało o Koronie Gór Europy? Nie trzeba jednak wyjeżdżać z kraju, by pozwolić sobie na zdobycie najwyższych szczytów, gdyż „tuż” za drzwiami czeka Korona Gór Polski!

CZYM JEST KORONA GÓR POLSKI?

Koncepcja Korony Gór Polski została przedstawiona w połowie 1997 roku, na łamach czasopisma „Poznaj Swój Kraj”. Wtedy też zainaugurowano powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, do którego właśnie przystąpiła Gmina Kije.

Powołując akcję mającą na celu skłonienie ludzi do zdobycia 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce, inicjatorom pomysłu chodziło nie tylko o odciążenie najpopularniejszych miejsc wędrówki, ale również o spopularyzowanie innych, atrakcyjnych, lecz nieznanych, z ich historią, przyrodą i kulturą. Inicjatywa w kolejnych latach zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością, tym bardziej że każda osoba po zdobyciu wszystkich 28 szczytów, zostaje wpisana na specjalną listę zdobywców.

ZDOBYWCY RÓWNIEŻ W KIJACH. CHCESZ SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?

Za pośrednictwem powstałego w Kijach klubu, idea zdobywania KGP jest kierowana także do mieszkańców Gminy Kije (z różnych grup wiekowych – dobieranie grup wiekowych do konkretnych wypraw odbywać się będzie na etapie realizacji działań), którzy chcą uprawiać pieszą turystykę górską.

-Zdobywając poszczególne szczyty, będziemy nie tylko dbać o swoją kondycje i zdrowie, popularyzować aktywny wypoczynek i zdobywać odznaki. Jesteśmy przekonani, że poprzez wspólną aktywność będziemy promować pozytywny wizerunek gminy – powiedział Tomasz Socha, wójt i jeden z członków kijskiego klubu.

Oficjalnie w szeregach Klubu oprócz wójta jest także dyrektor SIK Kasztelania Piotr Magdziarz, jednakże jest to forma otwarta i każda zainteresowana osoba może dołączyć.

Akcesja do Klubu jest dobrowolna i wiąże się z drobnymi opłatami, które ponosi przyszły zdpobywca (po uprzednim wypełnieniu formularza należy dokonać wpłaty wpisowego (35zł), a także zakupu Książeczki KGP (5 zł), w której zbierane będą potwierdzenia wejścia na koronne szczyty , a także – wedle uznania – odznaki klubowej (15 zł), która nie jest obowiązkowa. Koszt wysyłki 12 zł.

Osoby zainteresowane dołączeniem do klubu mogą to zrobić zgłaszając się do dyrektora SIK Kasztelania osobiście, bądź telefonicznie (tel. /41/ 3568602).

PIERWSZY WYJAZD

Już 23. czerwca kijski Klubu Korony Gór Polskich wyjeżdża na pierwsze zdobywanie szczytu. Wraz z 30-osobową grupą uczniów ZPO w Kijach klubowicze będą wspinać się na Łysicę (Góry Świętokrzyskie). To oczywiście dopiero łagodny początek tego, czego należy się spodziewać. Jeszcze w tym roku planowanych jest pięć wyjazdów, a kolejne przewidziano w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Jak informuje Piotr Magdziarz, informacje o kolejnych wypadach będą podawane na bieżąco, po ustaleniu terminów wyjazdów. – Ze względów bezpieczeństwa będzie to grupa max. 10 osób. Każda pełnoletnia osoba będzie mogła przystąpić do akcji, o tym czy weźmie udział czy nie, będzie decydowała kolejność zgłoszeń oraz jej stan zdrowia – część wyjazdów będzie bowiem wiązała się ze sporym wysiłkiem fizycznym – mówi koordynator klubu i dyrektor SIK Kasztelania.

Skip to content
Copy link