CIUCHCIA EXPRESS PONIDZIE

Ciekawą atrakcją regionu jest kolej wąskotorowa “Ciuchcia Express Ponidzie”, która łączy kilka największych miejscowości na terenie Ponidzia, a przy tym jej trasa przebiega przez kilka sąsiadujących ze sobą gmin. Jednym z urokliwszych przystanków jest pit-stop w Umianowicach, gdzie już niedługo powstanie magiczne miejsce – Ośrodek Edukacji Przyrodniczej.

Ciuchcia przejeżdża po ponad stuletnich mostach drewnianych, które w wielu miejscach są zawieszone nad rzeką – błękitną wstęgą Nidą.  co ważne, są to najdłuższe drewniane estakady w EUROPIE wynoszące 600 metrów, przy czym cały szlak kolejowy wynosi 34 kilometry .Trasa tego wyjątkowego pojazdu przebiega przez niezwykle urokliwe miejsca, których charakter jest bardzo zróżnicowany, są to zarówno pola, lasy jak i łąki. W trakcie przejażdżki można podziwiać stepową roślinność, wyjątkowe krajobrazy, a i zwierzynę dziką, która przyzwyczajona do stukotu składu wcale nie płoszy się na jego dźwięk.

Cóż może być przyjemniejszego niż przejazd zabytkową ciuchcią po najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zakątkach regionu Świętokrzyskiego? Podróż zabytkowym taborem na pewno dostarczy wszystkim mnóstwa pozytywnych wrażeń. Przemierzając powoli zapomniane zagajniki, ukryte przez lata miejsca, nie spiesząc się, podziwiamy niezwykłe krajobrazy, chłonąc niepowtarzalny klimat tego regionu.

Obecnie trasa kolejki jest poddawana renowacji.  Po remoncie mostów na Nidzie i najdłuższych drewnianych estakad skład będzie realizował przewozy turystyczne na całym 34 kilometrowym szlaku kolejowym.

Gdy ponad stuletnia Kolejka Wąskotorowa Express Ponidzie zostanie zrewitalizowana, to w przyszłym roku  (najprawdopodobniej już wiosną 2021) ponownie wyruszy w trasę.  W pierwszej kolejności planowane jest uruchomienie przejazdów na trasach Pińczów – Umianowice oraz Jędrzejów – Motkowice. O powrocie składu na tory z pewnością poinformujemy.

Krótka historia kolejki

Świętokrzyska Kolej Dojazdowa – bo tak brzmi pełna nazwa świętokrzyskiej kolejki wąskotorowej, ma za sobą bardzo bogatą historii. Jako młodzieniaszka odbyła służbę w wojsku austriackim, potem polskim. Przed wojną obsługiwała przemysł na Kielecczyźnie (cukrownie, cegielnie, tartaki, młyny i gorzelnie). W okresie międzywojennym pełniła także funkcję przewozu osób. W trakcie okupacji była wsparciem dla organizacji podziemnych. Po wojnie jeszcze przez długi czas służyła zarówno jako kolej pasażerska, jak i kolej dla przemysłu.

Ostatnie lata, leciwa już babuszka kolei spędziła w branży turystycznej. W połowie 2020 roku ciuchcia zmieniła swojego właściciela, którym od 2002 roku była Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie.

Więcej o historii kolejki tutaj:
Ciuchcia Expres Ponidzie – Historia

Skip to content
Copy link