CENTRUM EDUKACYJNO-PRZYRODNICZE W UMIANOWICACH – „NIDARIUM”

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

Na terenie gminy Kije, w urokliwych Umianowicach, w sąsiedztwie wyjątkowej delty Nidy powstaje równie niecodzienna atrakcja – CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ. To miejsce, które na turystycznej mapie województwa już wkrótce znajdzie swoje wyjątkowe miejsce. Będzie to bowiem obiekt zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dla miłośników fauny, ale i flory, dla podróżników i odkrywców, ale i dla tych, którzy tylko okazjonalnie wyjeżdżają podziwiać przyrodę.

 

Atrakcje Ośrodka:

  • Jedną z głównych atrakcji Ośrodka będzie NIDARIUM – ogromne akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazujące życie w Nidzie. Zobaczymy tam zarówno odcinki rzeki mające 2 metry głębokości, jak i płyciznę, starorzecze oraz strefę przybrzeżną. W akwarium zamieszkają traszki i żółwie, a także ryby, np. szczupak.
  • Przy Ośrodku powstanie MINI GOSPODARSTWO ekologiczne, w którym odwiedzający będą mogli zobaczyć zwierzęta ras rodzimych takich jak konik polski, krowa, owca, koza oraz podejrzeć, jak wyglądają prace w takim gospodarstwie, a nawet w nich pomóc!
  • Taras widokowy WIEŻA OBSERWACYJNA- powstanie na bazie wyremontowanej wieży ciśnień, z jego szczytu będzie można oglądać okoliczną faunę, florę, jak i nadjeżdżającą kolejkę.
  • PRZEJAZD DREZYNAMI – w ramach projektu remontowana jest stacyjka, co pozwoli na uruchomienie dodatkowej atrakcji, a mianowicie przejazdu drezyną na odcinku 2,5 km (Z Umianowic do Hajdaszka).

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podpisał z firmą KOMPLEXBUD z Kielc umowę na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Koszt inwestycji, współfinansowanej z RPOWŚ 2014-2020, to 19,7 mln zł. O postępie i realizacji prac można przeczytać po kliknięciu poniższych linków.

Stan aktualny na 11. lutego 2021r.

Skip to content
Copy link