Parafia św. App. Piotra i Pawła w Kijach

Proboszcz: ks. Leszek Kowalczyk

Wikariusz: ks. Rafał Zylman

Ul. Ks. Władysława Siarkowskiego 4, 28-404 Kije

Tel. 41 356 80 16,

tel. 574 202 088 (w nagłych przypadkach np. pogrzeby, zgłoszenie do chorego)

Godziny otwarcia kancelarii:

W sezonie letnim

Wtorki- 7:00-8.00

Czwartki, piątki 18:30-19:30

W sezonie zimowym

Wtorki- 7:00-8.00

Czwartki, piątki 17:30-18:30

Rys historyczny:

We wczesnym średniowieczu miejscowość była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. Prowadzone pół wieku temu badania archeologiczne potwierdziły, że pierwszy kijski kościół pochodził z połowy XII stulecia.  Wówczas w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. Jako jego prawdopodobnego fundatora kościoła wymienia się księcia Henryka Sandomierskiego.

Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza, murowany kościół w Kijach wzniósł Piotr Włostowic zwany Duninem, palatyn księcia Bolesława Krzywoustego.

Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII w. Nawa wyższa, czteroprzęsłowa, prezbiterium niższe, po bokach dobudowane w XVIII w. późnobarokowe kaplice z rokokowymi ołtarzami. W barkowym ołtarzu głównym – słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Na belce tęczowej – krucyfiks.

Po obu stronach nawy – ołtarze rokokowe. Po lewej w ołtarzu patronowie św. Piotr i Paweł, u góry – Ojciec Pio.  W kościele  można zobaczyć epitafia i nagrobki z XVII-XIX w., wśród nich  proboszcza Kij etnografa i archeologa ks. Władysława Siarkowskiego (1840-1902). Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII w. Kazimierza Mołodzińskiego m.in. św. Jacka Odrowąża.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca

Czy wiesz, że…

Wokół kościoła rozciąga się ogród parafialny, który powstał z inspiracji śp. Franciszka Miecznikowskiego – artysty z Krakowa, autora wielu ozdobnych elementów metalowych w kościele, jak: żyrandole, kinkiety, latarnia i stylizowane drzwi.

Z czasów okupacji ocalał jeden dzwon, pochodzący z 1569 r. Mieszkańcy zakopali go w ziemi przed Niemcami. Kilka lat temu na wieży zawisły dwa nowe o imionach: „Odkupiciel człowieka”, drugi „Matka Odkupiciela”.

Na terenie parafii znajdują się kaplice: w Gołuchowie ( wybudowana – w latach 40-tych XX w.),  Rębowie (II poł. XIX w.) i Borczynie (1922 r.).

 

900 lat parafii

Od czerwca 2020 do 27 czerwca 2021 roku parafia św. App. Piotra i Pawła przeżywa Rok Jubileuszowy – 900-lecia istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 27 czerwca 2021r. w dniu odpustu patronów parafii. Uroczystościom zaplanowanym na ten dzień będzie przewodniczyć ks. bp. Jan Piotrowski. Wcześniej 20 czerwca 2021r. odbędą się misje parafialne.

Skip to content
Copy link