Parafia św. App. Piotra i Pawła w Kijach

Proboszcz: ks. Leszek Kowalczyk

Wikariusz: ks. Marcin Tatar

Ul. Ks. Władysława Siarkowskiego 4, 28-404 Kije

Tel. 41 356 80 16,

tel. 574 202 088 (w nagłych przypadkach np. pogrzeby, zgłoszenie do chorego)

Godziny otwarcia kancelarii:

W sezonie letnim

Wtorki- 7:00-8.00

Czwartki, piątki 18:30-19:30

W sezonie zimowym

Wtorki- 7:00-8.00

Czwartki, piątki 17:30-18:30

Rys historyczny:

We wczesnym średniowieczu miejscowość była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. Prowadzone pół wieku temu badania archeologiczne potwierdziły, że pierwszy kijski kościół pochodził z połowy XII stulecia.  Wówczas w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. Jako jego prawdopodobnego fundatora kościoła wymienia się księcia Henryka Sandomierskiego.

Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny – wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza, murowany kościół w Kijach wzniósł Piotr Włostowic zwany Duninem, palatyn księcia Bolesława Krzywoustego.

Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII w. Nawa wyższa, czteroprzęsłowa, prezbiterium niższe, po bokach dobudowane w XVIII w. późnobarokowe kaplice z rokokowymi ołtarzami. W barkowym ołtarzu głównym – słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Na belce tęczowej – krucyfiks.

Po obu stronach nawy – ołtarze rokokowe. Po lewej w ołtarzu patronowie św. Piotr i Paweł, u góry – Ojciec Pio.  W kościele  można zobaczyć epitafia i nagrobki z XVII-XIX w., wśród nich  proboszcza Kij etnografa i archeologa ks. Władysława Siarkowskiego (1840-1902). Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII w. Kazimierza Mołodzińskiego m.in. św. Jacka Odrowąża.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca

Czy wiesz, że…

Wokół kościoła rozciąga się ogród parafialny, który powstał z inspiracji śp. Franciszka Miecznikowskiego – artysty z Krakowa, autora wielu ozdobnych elementów metalowych w kościele, jak: żyrandole, kinkiety, latarnia i stylizowane drzwi.

Z czasów okupacji ocalał jeden dzwon, pochodzący z 1569 r. Mieszkańcy zakopali go w ziemi przed Niemcami. Kilka lat temu na wieży zawisły dwa nowe o imionach: „Odkupiciel człowieka”, drugi „Matka Odkupiciela”.

Na terenie parafii znajdują się kaplice: w Gołuchowie ( wybudowana – w latach 40-tych XX w.),  Rębowie (II poł. XIX w.) i Borczynie (1922 r.).

 

900 lat parafii

Od czerwca 2020 do 27 czerwca 2021 roku parafia św. App. Piotra i Pawła przeżywa Rok Jubileuszowy – 900-lecia istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 27 czerwca 2021r. w dniu odpustu patronów parafii. Uroczystościom zaplanowanym na ten dzień będzie przewodniczyć ks. bp. Jan Piotrowski. Wcześniej 20 czerwca 2021r. odbędą się misje parafialne.

Skip to content
Copy link
Powered by Social Snap