Dziś dzień Zakochanych. Miłość bez wątpienia kojarzy się z sercem, więc nasi ochotnicy-strażacy z jednostki w Kijach nie mogli wybrać lepszego momentu na realizację i ogłoszenie swojego działania. Otóż jednostka OSP Kije postanowiła zatroszczyć się o wszystkie serca w gminie… tak na wszelki wypadek.
14 lutego przed budynkiem urzędu Gminy w Kijach nasi strażacy za zgodą i aprobatą wójta Tomasza Sochy zamontowali defibrylator AED
-Uznaliśmy, że to dobry pomysł, aby ten specjalistyczny lecz bardzo prosty w obsłudze sprzęt był dostępny dla naszych mieszkańców i innych osób, które z różnych przyczyn naszą gminę odwiedzają.. Mamy nadzieję że nie zajdzie potrzeba, aby defibrylator został użyty. Mimo wszystko chcielibyśmy, aby nasz podarunek został potraktowany jako dar od serca i dla serca- powiedział Paweł Fiuk, prezes jednostki OSP z Kij.

WIEDZA PRAKTYCZNA

Jak działa defibrylator?

Defibrylator to urządzenie, analizujące pracę serca. Wyposażony jest w elektrody defibrylacyjne, które w razie konieczności dostarczają do serca odpowiednią ilość energii elektrycznej. Przy nieprawidłowym rytmie serca lub jego braku, za pomocą defibrylatora doprowadzamy do stabilizacji pracy serca.

AED oddziałuje na mięsień sercowy prądem, odpowiednim poziomem energii. Urządzenie posiada dwie elektrody, które są przyklejane do gołej klatki piersiowej osoby potrzebującej pomocy. Na każdej elektrodzie znajdują się wskazówki, w jaki sposób je przykleić i w którym dokładnie miejscu. Defibrylator po włączeniu wydaje komendy głosowe, dzięki czemu jesteśmy krok po kroku przeprowadzani przez proces reanimacji. Urządzenie samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji lub też jej braku. Wcześniej analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej, dzięki czemu lokalizuje i identyfikuje źródło problemu.

Kiedy używać AED, a kiedy nie?

Automatyczny defibrylator zewnętrzny powinien być wykorzystany w każdej sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Trzeba pamiętać, że mózg człowieka bez tlenu wytrzymuje średnio 3-5 minut, więc bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja! W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian w organizmie lub też zgonu.

Nie zaleca się stosowania AED u dzieci poniżej 1 roku życia.

Defibrylacji nie wykonujemy u osób przytomnych.

Skip to content