Witaj majowa jutrzenko!

Może nie tak wyniośle i nie z taką oprawą jak przed pandemią, ale z radością w sercu obchodziliśmy w poniedziałek, 3. maja kolejną rocznicę uchwalenia konstytucji. W Gminie Kije obchody przybrały podobną formę, co ubiegłoroczne listopadowe święto związane z odzyskaniem niepodległości.

W mszy świętej za Ojczyznę, którą odprawił ksiądz proboszcz udział wzięli przedstawiciele gminnego samorządu, a także uczniowie i nauczyciele. Po raz kolejny na wysokości zadania stanęli harcerze z 30 DH im. Tadeusza Kościuszki w Kijach przygotowani pod okiem harcmistrzyń Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz oraz księdza wikarego Marcina Tatara. Uczniowie ZPO w Kijach przygotowali na tę okazję montaż słowny upamiętniający te ważne dla Polski wydarzenia.
Dodatkowo miejscowy dom kultury wyeksponował w kościele wystawę „Polskie Symbole Narodowe”, która jest najnowszą ekspozycją Instytutu Pamięci Narodowej (krótki opis wystawy możecie przeczytać poniżej). Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach zadbała o profesjonalny wydruk i przygotowanie techniczne.

Po mszy delegacja z wójtem Tomaszem Sochą na czele przeszła na stary cmentarz. W towarzystwie harcerzy, przedstawicieli jednostek organizacyjnych, włodarz gminy złożył kwiaty i zapalił znicz przed tablicami bohaterów w Parku Pamięci.

Wystawa „Polskie Symbole Narodowe”

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej. Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Skip to content
Copy link