Święto Plonów w blasku tradycji i muzyki – Dożynki Gminne Kije 2024

W sercu malowniczej gminy Kije, w cieniu kasztelańskiego zamku, odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne, na które licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście. W sobotnie popołudnie, 17 sierpnia 2024 roku, rozpoczęła się uroczystość, która była uhonorowaniem całorocznej pracy rolników oraz wyrazem wdzięczności za zbiory. Jak co roku, dożynki w Kijach stanowiły barwną mozaikę tradycji, kultury i radości.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w zabytkowym kościele parafialnym. Liturgia w intencji rolników, którzy przez cały rok dbali o to, by ziemia wydała plon, była pełna symboliki i dziękczynienia. Po mszy główna ulica Kij wypełniła się kolorami, muzyką i radosnymi śpiewami. Barwny korowód, składający się z przedstawicieli władz gminy, starostów dożynek, lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i mieszkańców, delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych oraz gości na czele z Kasztelańską Orkiestrą Dętą, wyruszył w stronę malowniczych terenów kijskiego zamku. Ubrani w tradycyjne stroje uczestnicy parady nieśli wieńce dożynkowe, które zachwycały kunsztem wykonania i bogactwem symboli oraz chleb, symbolizujący ciężką pracę na roli. Po dotarciu na miejsce, na tle zamku odbyła się część oficjalna, podczas której zaprezentowano dziesięć wspaniałych wieńców. Każdy z nich był ośpiewany zgodnie z wieloletnią tradycją, a jury miało niełatwe zadanie wyłonienia najlepszego z nich. Po obradach, tytuł najpiękniejszego wieńca otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Włoszczowic. Wszystkie kompozycje wykonana były z ogromną dbałością o szczegóły i bogate w symbolikę, budziły zachwyt zgromadzonej publiczności.

Na licznych stoiskach kulinarnych, przygotowanych przez nasze gospodynie, można było zasmakować w tradycyjnych potrawach regionalnych. Pachniało świeżo wypieczonym chlebem, aromatycznymi pierogami, soczystymi kiełbasami, a także słodkościami, które kusiły swoją różnorodnością. Każde stoisko było małym festiwalem smaków, a gospodynie chętnie dzieliły się swoimi przepisami i opowieściami o tradycjach kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Po części oficjalnej nadszedł czas na artystyczne doznania. Na scenie kijskiego zamku, wystąpił duet Państwa Łata oraz dwa zespoły: Zespół Pełczyszczanie i Zespół Przystań z Chrobrza, które porwały publiczność do tańca i wspólnego śpiewu. Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół ShanteL, przy utworach którego wszyscy bawili się przednio. W ich muzyce można było usłyszeć echa różnych stylów muzycznych, nie tylko disco polo, które razem stworzyły niezapomnianą atmosferę. Kulminacją dożynek była zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Duex, która trwała do późnych godzin nocnych. Mieszkańcy i goście bawili się wspólnie, tańcząc w rytm muzyki i delektując się smakiem lokalnych przysmaków. Nocne niebo nad Kijami rozświetlały gwiazdy, a nad zamkiem unosił się duch radości i wspólnoty.

Dożynki Gminne Kije 2024 były nie tylko świętem plonów, ale także świętem tradycji, które z każdym rokiem umacniają więzi między mieszkańcami i budują lokalną tożsamość. To wydarzenie pokazało, że wspólne świętowanie i pielęgnowanie tradycji to wartości, które w Kijach są szczególnie bliskie sercu.

Zobacz również:
Dożynki Gminne Kije 2024 Prezentacja wieńców – Pińczów (pinczowtwojemiasto.pl)
Dożynki Gminne Kije 2024 część oficjalna – Pińczów (pinczowtwojemiasto.pl)
Dziękczynienie za plony – Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach (parafiakije.pl)

Skip to content