“Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – 80. Rocznica zbrodni niemieckiej na Wólce

11 czerwca 2023r. na Placu Centralnym we Włoszczowicach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 80. rocznicę zbrodni niemieckiej w przysiółku zwanym Wólka w gminie Kije.

Uroczystość ta była upamiętnieniem tragicznych wydarzeń mających miejsce w czasie II wojny światowej na Wólce Gołuchowskiej. Na przełomie 1942/1943 zamieszkująca wówczas tam rodzina Lechów udzielała pomocy Żydom z Chmielnika, Piotrkowic, Kij i innych miejscowości. W dniu pogromu, dokładnie 80 lat temu- 11. czerwca 1943 r. niemieccy żandarmi zamordowali dziesięciu Żydów oraz Wojciecha Lecha, który pomagał ludności żydowskiej ukryć się na swojej posesji.

Wójt Gminy Kije Tomasz Socha powitał przybyłych na tę niezwykle ważną uroczystość gości, a w szczególności rodzinę Państwa Lechów – “W sposób szczególny witam przedstawicieli rodziny Lechów. Dzisiejsza uroczystość to wasze święto. Przywołujemy pamięć o waszych przodkach..”. Wspominał także pozostałe rodziny z gminy Kije, które za pomoc udzieloną Żydom w czasie II wojny światowej otrzymały Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nawiązując zarówno do tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej, które rozegrały się w gminie Kije jak również dzisiejszej sytuacji geopolitycznej na świecie, głos zabrali zaproszeni goście Wojewoda Świętokrzyski -Zbigniew Koniusz i burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik. Szerzej o tragedii Żydów w okupowanej Polsce i na terenie województwa świętokrzyskiego powiedział dr Tomasz Domański z IPN w Kielcach. Głos zabrał również nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Kijach, regionalista i mieszkaniec Włoszczowic – Pan Bogdan Skrobisz. Przybliżył on zgromadzonym przebieg wydarzeń, które zapoczątkowały tragedię w gospodarstwie państwa Lechów. Swoje wystąpienie zakończył apelem „Nigdy więcej polowania na ludzi”.

Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kijach zaprezentowali krótką część artystyczną w tematyce kultury żydowskiej przygotowaną pod kierunkiem Pani Elżbiety Nogackiej oraz wystąpiła Orkiestra Kasztelańska pod batutą Pana Michała Dyni. W dalszej części uroczystości wszyscy uczestnicy udali się w pochodzie na Wólkę – miejsce, gdzie przed laty doszło do tragedii. Na miejscu tragedii, którą upamiętnia krzyż i kapliczka Matki Bożej, miał miejsce apel poległych, po nim została oddana salwa honorowa, złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci.

Na koniec, w imieniu rodziny Państwa Lechów, głos zabrał wnuk Jana Lecha – major Łukasz Leśniewski. Był pod ogromnym wrażeniem kultu pamięci bohaterom pogromu na Wólce. Złożył wdzięczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.

Obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego Centrum Szkoleń do Misji Zagranicznych w Kielcach podniosła rangę wydarzenia. Swą obecnością zaszczycili również: oficerowie Wojska Polskiego płk Sławomir Zacharz, płk Jarosław Molisak, konsul Piotr Kozakiewicz, przedstawiciele władz samorządowych, sołtysi oraz radni z Gminy Kije, dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kijach, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerze 30. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki ze SP w Kijach, druhowie z SP Obice, Hufca Pińczów, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Kije.

Na zakończenie uroczystości, dla wszystkich uczestników czekał poczęstunek – wojskowa grochówka.

Zobacz więcej:

Wólka Włoszczowicka 80 rocznica zbrodni hitlerowskiej – YouTube

Obchody zbrodni w Wólce w gminie Kije. Niemcy zamordowali tu 10 Żydów i pomagającego im Polaka | Echo Dnia Świętokrzyskie

Skip to content
Copy link