Dziś dzień Niezłomnych Żołnierzy

Pierwszego marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku obchodzony w Polsce już po raz dziesiąty. Pamięć o Niezłomnych uczczono także w Gminie Kije.

W niedzielę, w przeddzień święta w kościele pw. św. App. Piotra i Pawła w Kijach, o godz. 10.00 odbyła się msza święta, podczas której wspominano Żołnierzy Wyklętych i bohaterów walczących za wolną Polskę. Pod koniec nabożeństwa głos zabrali także harcerze z 30. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przygotowani przez harcmistrzynie Wiesławę Zając i Agatę Kudasiewicz. Harcerze recytowali wiersze i przypominali historię związaną z podziemiem antykomunistycznym.

Zarówno przed, jak i po nabożeństwie przed kościołem prezentowana była okolicznościowa wystawa „Żołnierze Wyklęci – podziemie niepodległościowe 1944-1963”. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej, ale to dzięki Instytucji Kultury “Kasztelania” w Kijach zainteresowani mogli ją obejrzeć. Kijska Kasztelania zadbała o profesjonalny wydruk i przygotowanie techniczne wystawy.

Po mszy delegacja z Gminy Kije na czele z wójtem gminy Tomaszem Sochą, a także z dyrektorem SIK Kasztelania i dyrektorem ZPO w Kijach udała się do Parku Pamięci w Kijach. Na starym cmentarzu oprócz tablic upamiętniających miejscowych bohaterów zamieszczona jest również tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Tam też delegacja zapaliła znicz pamięci oraz wraz z księdzem wikariuszem Marcinem Tatarem pomodliła się w intencji Niezłomnych.

Skip to content
Copy link