Doposażyliśmy szkolne stołówki i kuchnie!

6 października 2020

Wyposażenie za niebagatelną kwotę ponad 82 tysięcy złotych trafiło do szkół z terenu gminy Kije. Jesteśmy jednym z 18 samorządów w województwie, który otrzymał dofinansowanie.

Gmina, która jest organem prowadzącym placówki wnioskowała do Wojewody Świętokrzyskiego o wsparcie w ramach Wieloletniego Rządowego Programu Posiłek w szkole i w domu” i otrzymała wysoką – 80% dotację. Dzięki niej udało się doposażyć szkolne stołówki i kuchnie. Nasi uczniowi będą spożywać jeszcze smaczniejsze, zdrowsze i bardziej urozmaicone posiłki, a kuchnie wymieniły wyeksploatowany sprzęt i otrzymały zupełnie nowe urządzenia ułatwiające codzienną pracę.

Program skierowany jest na doposażenie, remont stołówek i jadalni w szkołach podstawowych. W gminie Kije udało się doposażyć trzy placówki wchodzące w skład ZPO w Kijach – Szkołę Podstawową w Kijach oraz jej filie w Gartatowicach i Włoszczowicach.

Do szkół trafiły nie tylko nowe komplety zastawy stołowej ale też urządzenia, które ułatwią i usprawnią przygotowanie posiłków oraz pracę na szkolnych stołówkach i w kuchniach.

Kupiliśmy m.in. zmywarki do naczyń, krajalnice i maszynki do mięsa, piec konwekcyjny, kotleciarkę, szatkownicę do warzyw i wyciskarkę do soków, miksery planetarne, obieraki do warzyw, naświetlacze do jaj blendery, czy szafy chłodnicze. Ale też mnóstwo innych drobnych rzeczy niezbędnych na co dzień na stołówkach czyli stoliki i krzesełka, talerze, kubeczki i sztućce, a także w przygotowaniu posiłków tj.  garnki, patelnie, noże kucharskie.

Większość sprzętu już dotarła do szkolnych stołówek, część już w najbliższych dniach zostanie dostarczona i uruchomiona.

Z nowego sprzętu cieszy się już kadra kierownicza, ale i personel kuchni i stołówek. Panie będą mogły poszerzyć jadłospis o nowe pozycje. Jak mówi pani Jolanta, przygotowująca posiłki w szkole w Kijach, przygotowanie posiłków z użyciem wszystkich zakupionych sprzętów będzie sprawiać jeszcze większą przyjemność. -Nowe komplety garnków i akcesoriów, chyba każdej pani w kuchni sprawiły by radość, a dzięki tym wszystkim urządzeniom, które otrzymaliśmy praca będzie szła nam dużo sprawniej. Nawet nie spodziewałyśmy się, że możemy liczyć na tak nowoczesny sprzęt- raduje się pani Jolanta.

-Jestem przekonany, że nasze unowocześnione kuchnie i stołówki zachęcą jeszcze liczniejszą grupę naszych uczniów do spożywania zdrowych i świeżo przygotowanych posiłków- powiedział wójt gminy Kije Tomasz Socha.

Projekt jest realizowany w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

Gmina otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 65 662,48zł,  przy czym wartość całego projektu to 82 017,11 zł. Wkład własny gminy wyniósł 16 415,63 zł

Skip to content
Copy link