Zaproszenie na uroczyste obchody 80. Rocznicy zbrodni niemieckiej na Wólce

Wójt Gminy Kije
zaprasza
na uroczyste obchody 80. Rocznicy zbrodni niemieckiej na Wólce w Gminie Kije, które odbędą się
11 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 na Placu Centralnym we Włoszczowicach.

Uroczystość ta ma niezwykle ważną historię, jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń mających miejsce w czasie II wojny światowej w przysiółku zwanym Wólka leżącym obecnie w gminie Kije.
Na przełomie 1942/1943 zamieszkująca wówczas tam rodzina Lechów udzielała pomocy Żydom z Chmielnika, Piotrkowic, Kij i innych miejscowości, czego dowodem są rozliczne źródła historyczne. Przez wiele lat sprawę tę badał m.in. miejscowy historyk i regionalista – Bogdan Skrobisz.
W dniu pogromu – 11. czerwca 1943 r. niemieccy żandarmi zamordowali dziesięciu Żydów oraz Wojciecha Lecha, który pomagał ludności żydowskiej ukryć się na swojej posesji. W tym roku przypada 80. Rocznica mordu niemieckiego na Wólce, stąd inicjatywa samorządu, aby po tylu latach od tamtych wydarzeń, dać świadectwo pamięci dla odwagi jaką w obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony niemieckich okupantów wykazali się okoliczni mieszkańcy.

Uroczystości odbędą się w dwóch lokalizacjach. Rozpoczniemy od spotkania władz, gości i mieszkańców na placu centralnym we Włoszczowicach, gdzie zostaną przybliżone wydarzenia z 1943 roku, nasi zdolni uczniowie zaprezentują krótką część artystyczną przygotowaną na te okoliczność, a zaproszeni goście zabiorą głos. Na miejscu dostępna będzie wystawa “Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. W dalszej części wraz z kompanią honorową, pocztami sztandarowymi przemaszerujemy na miejsce, gdzie przed laty dokonano zbrodni (przysiółek Wólka). Tam wygłoszony zostanie Apel Poległych a żołnierze oddadzą cześć salwą honorową.

Program uroczystości:
16:00 – Rozpoczęcie uroczystości na placu centralnym
– przemówienia zaproszonych gości
– część artystyczna
16:40 – Przemarsz na miejsce wydarzeń z 1943 r.
17:00 – Salwa honorowa oraz Apel Poległych
17:30 – Powrót na plac centralny
– poczęstunek

Więcej na ten temat możesz poczytać też:

Zła się nie ulękli. Ratowali | Niedziela.pl

Polacy ratujący Żydów Każdemu życie miłe… – Rodzina Lechów, Wólka, gm. Kije – (polacyratujacyzydow.com.pl)

Skip to content
Copy link