Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 12.00 w Kościele pw. św. App. Piotra i Pawła odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Zapraszamy na nią bardzo serdecznie wszystkich Mieszkańców.

W tym roku w taki sposób będziemy obchodzić święto naszego kraju. Po raz kolejny na wysokości zadania stanęli harcerze z 30 DH im. Tadeusza Kościuszki w Kijach, którzy już przygotowują montaż słowny na tę okazję.

Po mszy delegacja z wójtem Tomaszem Sochą na czele przejdzie na stary cmentarz, gdzie złoży kwiaty i zapali znicze w Parku Pamięci. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa „Polskie Symbole Narodowe”. Wystawa będzie wyeksponowana przed kościołem w niedzielę i poniedziałek tj.2-3 maja.

Wystawa „Polskie Symbole Narodowe”

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej. Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach zadbała o profesjonalny wydruk i przygotowanie techniczne wystawy.

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Skip to content
Copy link