Kochamy, więc badamy z FSP z Buska-Zdroju. Podsumowanie akcji

Badania profilaktyczne mają sens! Wykazała to akcja, której inicjatorem na terenie Gminy Kije był wójt Tomasz Socha. We współpracy z Fundacją “Słoneczna Przyszłość” Busko-Zdrój na początku września przeprowadziliśmy akcję “Kocham, więc badam”.

Jest to akcja profilaktyczna ukierunkowana na wykluczaniu zmian nowotworowych u dzieci. Program badań tym razem był skierowany do dzieci w przedziale wiekowym od 9 miesięcy do 9 lat. Rodzice zapisywali swoje pociechy na badania USG, które było przeprowadzone w trzech obszarach: szyi (w tym: tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych), brzucha (w tym: wątroby, nerek, trzustki, śledziony, pęcherza), oraz narządów rodnych (w dziewczynek narządów miednicy mniejszej a u chłopców moszny).

Badania wykonywał lek. Mikołaj Pietkiewicz – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Zbadano 39 dzieci ( w tym 20 chłopców i 19 dziewczynek). Badaniu ultrasonograficznemu poddano dwoje dzieci w pierwszym roku życia, pięcioro dwulatków, ośmioro trzylatków, piątkę czteroletnich dzieci, dwoje pięciolatków, po siedmioro sześcio- i siedmiolatków, a także troje dzieci w wieku ośmiu lat.

W sumie lekarz przeprowadził 98 badań u małych pacjentów w tym:

  • 39 USG jamy brzusznej z oceną miednicy mniejszej
  • 39 badań szyi z oceną tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych
  • 20 badań moszny z oceną kanałów pachwinowych.

Samo badanie było bezbolesne dla dzieciaków. Zarówno te większe, jak i mniejsze dzieci ochoczo współpracowały z lekarzem, a z gabinetu wychodziły z uśmiechami na twarzy, co tylko potwierdza, jak wspaniały kontakt z dziećmi ma pan doktor i jego ekipa.

Nasi mali pacjenci niedługo po badaniu otrzymywali opis wykonanego USG, a w jego trakcie, jeżeli lekarz zauważył nieprawidłowości na bieżąco mówił o nich rodzicom i zalecał kolejne kroki.

Niestety (a może właśnie dobrze, że już teraz, bo zawsze warto pogłębić diagnostykę i wykluczyć ewentualności), u naszych małych mieszkańców stwierdzono 14 nieprawidłowości w tym:
wędrujące jądra (1), bańkowatą miedniczkę nerkową (1), zwapnienia w osłonkach jądra (2), torbiel tarczycy (1), dodatkową śledzionę (4), powiększone węzły chłonne krezki jelitowej (2) oraz cechy nadwagi (3).

Specjalista zalecił rodzicom w 10 przypadkach konsultację u lekarza pediatry, w 3 przypadkach konieczną konsultację u chirurga dziecięcego, a w kolejnych 3 u endokrynologa. Polecił również wykonanie dodatkowych badań USG w każdym z przypadków oraz każdorazowo dalsze badania diagnostyczne adekwatne do stwierdzonych nieprawidłowości.

Trzeba przyznać, że poziom współpracy z Fundacją “Słoneczna Przyszłość” w Busku-Zdroju oraz panem doktorem Pietkiewiczem oceniamy bardzo wysoko. Cieszymy się, że na swojej drodze trafiliśmy na tak wspaniałych ludzi, którym profilaktyka nowotworowa u maluchów nie jest obojętna. To prawdziwi fachowcy, zarówno pod względem medycznym, jak i organizacyjnym. Mamy nadzieję, że rodzice naszych małych mieszkańców są równie zadowoleni. Czekamy na Wasze komentarze w tym zakresie, podzielcie się z nami opinią. Jeżeli będziecie zainteresowani, chętnie powtórzymy akcję dla dobra naszej społeczności, dla dobra dzieci!

Skip to content
Copy link