Aktywna jesień u kijskich seniorów

Skaczą, tańczą, pływają i się rozciągają, a przy tym zachowują jasność umysłu. Seniorzy z gminy Kije aktywnie realizowali program aktywności ruchowej od połowy września. „(Po)witalny pakiet dla seniorów z gminy Kije”, to tytuł projektu, jaki dla osób w jesieni życia i właśnie na początku tej pięknej pory roku przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kije.

Utrzymanie aktywności fizycznej wśród seniorów, to często nie lada wyzwanie. Szczególnie teraz, gdy ze względu na pandemię, dostęp do jakiejkolwiek oferty zajęć i aktywności dodatkowej jest mocno ograniczony.

Mimo wielu obostrzeń życie społeczne toczy się dalej. Dlatego Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kije postanowiło spożytkować środki, które udało się pozyskać z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej działającego w ramach Urzędu Marszałkowskiego i zrealizować. Choć z ogromnym trudem i wieloma przeszkodami program aktywizujący do ruchu osoby w jesieni życia został przeprowadzony.

-Oczywistą sprawą jest, że dla nas wszystkich młodych i starszych, regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowia, w dobie Covid-19 tym bardziej, bo przecież bycie aktywnym wpływa na lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego- mówi Karina Lechowska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kije.

-Zaproponowaliśmy naszym seniorom zajęcia z aquaerobiku, które w porozumieniu z dyrekcją Pływalni Delfinek w Pińczowie udało nam się zrealizować tuż po otwarciu basenów. Fenomenalna pani Magdalena Głuc pomogła się naszym mieszkańcom rozciągnąć i rozruszać w ramach gimnastyki rehabilitacyjnej, a pani Agata Zgrzebnicka poprowadziła zajęcia ruchowe z elementami tańca – dodaje.

Dla nowej pani prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kije, to pierwszy tak duży projekt skierowany do mieszkańców, choć jak zapewnia – nie ostatni. Pomocą w realizacji projektu wykazała się miejscowa jednostka kultury – SIK Kasztelania.

W zajęciach wzięli udział w głównej mierze członkowie Klubu Seniora, który powstał w gminie Kije. Jego zarząd zaangażował się, zachęcając członków do aktywnego udziału w zajęciach. Uczestnicy twierdzili zgodnie, że w trakcie pandemii nie chcą zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej, równocześnie nie podejmując zbędnego ryzyka, dlatego zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego, w niewielkich grupach, również na świeżym powietrzu.

Podsumowaniem projektu miało być wspólne spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Seniora, jednak ze względów na wytyczne ministerstwa, związane z pandemią zostało ono przełożone. Czy się odbędzie? Decydującą w tej sprawie przyszłość i ciągle rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna.

Projekt „(Po)witalny pakiet dla seniorów z gminy Kije” jest współfinansowany ze środków budżetu województwa w ramach umowy podpisanej z marszałkiem. Dofinansowanie ze środków województwa wynosi 10 tysięcy złotych, pozostałą kwotę w ramach projektu stanowią środki własne Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kije, które wynoszą 10 % wartości projektu.

Skip to content
Copy link