320. Rocznica Bitwy pod Kliszowem – echa uroczystości

Nie milkną echa niedzielnej uroczystości (17 lipca 2022) związanej z obchodami 320. rocznicy Bitwy pod Kliszowem. Jako, że była to okrągła rocznica, staraliśmy się, aby jej obchody były w sposób szczególny zaakcentowane. Dlatego też zorganizowaliśmy to wspaniałe wydarzenie we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy uświetnili swoim przybyciem rocznicę wydarzeń z 19 lipca 1702 roku. Uroczystości nawiązujące i upamiętniające Bitwę pod Kliszowem rozpoczęliśmy od części oficjalnej obok pomnika pamięci w Kliszowie, gdzie historyk Bogdan Skrobisz opowiedział o starciu. Gospodarze i zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze. Byli to:

-delegacja Gminy Kije na czele z wójtem Tomaszem Sochą oraz zastępcą wójta Anitą Białek i sekretarzem gminy Anna Janas;

-delegacja Powiatu Pińczowskiego – starosta Zbigniew Kierkowski wraz z sekretarzem starostwa panią Wiolettą Usnarską;
-samorządowcy z terenu powiatu pińczowskiego i gmin sąsiednich tj. Włodzimierz Badurak – Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów wraz z Michałem Rykiem, naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Pińczowie, Tadeusz Sułek – Wójt Gminy Złota, Tomasz Chaja – wójt Gminy Sobków;

– delegacja przedstawicieli Wojska Polskiego: pułkownik Jarosław Molisak – Szef kieleckiego oddziału zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, pułkownik Sławomir Zacharz, major Grzegorz Kawalec – zastępca 101. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kielcach, przedstawiciel Dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz major Andrzej Tomczyk – zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju;

-delegacja przedstawicieli placówek oświatowych w Kijach (Renata Jankowska, Marta Kukla);

-harcerze z 30 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Kijach.

Co należy podkreślić zarówno harcerze, przedstawiciele OSP w Kliszowie, jak i Ochotniczy Szwadron im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich z Kielc w trakcie trwania uroczystości pełnili wartę honorową przy pomniku. W uroczystości wzięły ponadto udział poczty sztandarowe tych organizacji, dodatkowo włączyły się OSP Kije i OSP Włoszczowice, które oprócz części galowej brały udział w zabezpieczeniu imprezy.

Z Kliszowa do Kij przeszedł rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć”, jego uczestnikami byli zarówno oficjele, zaproszeni goście, ale jak się okazało również mieszkańcy Kliszowa i innych gminnych miejscowości, spora delegacja Zespołu Placówek Oświatowych, niezastąpieni harcerze oraz ułani i husarze na koniach, którzy poprowadzili pochód.

Zanim rozpoczęła się część artystyczno-pokazowa, w kijskiej Kasztelani mszę polową, zwaną rycerską odprawił znany wszystkim miejscowym parafianom ks. Marcin Tatar, do niedawna wikary miejscowej parafii. Tuż po mszy obchody przeniosły się na płytę główną placu rycerskiego, a tam już atrakcji nie brakowało. Przez całe popołudnie można było podglądać pokazy staropolskiej sztuki wojskowej, strojów i form walk husarskich, pokazy walk rycerzy pieszych i konnych, czy niezwykle dostojną paradę konną Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Obok bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne rozłożyły swoje obozowiska, w których można było podejrzeć jak onegdyś „toczyło się życie”. O wszystkim opowiadał, przemieszczając się konno z niewymuszoną gracją, Paweł Staszczak – pracownik WDK, popularyzator historii i… youtuber znany jako Paweł Historyk.

Uwieńczeniem atrakcji była wyreżyserowana przez Arkadiusza Szostaka sztuka w wykonaniu Teatru Kasztelańskiego. Premierowe wydarzenie pn. Duktami ku Niepodległej, czyli tajemnice kufra dziadka Hieronima zgromadziło w amfiteatrze Kasztelanii tłumy publiczności, która żywiołowo reagowała – w tym owacją na stojąco. Na zakończenie gospodarz gminy Tomasz Socha i gospodarz powiatu Zbigniew Kierkowski pogratulowali aktorom i reżyserowi.

W organizację wydarzenia włączyło się mnóstwo osób i instytucji – Gmina Kije, WDK, SIK Kasztelania, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kije, Ochotnicze Straże, Harcerze i Zespół Placówek Oświatowych w Kijach.

Najmocniej dziękujemy jednak sponsorom – bez nich ta impreza nie odbyłaby się z tak dużym rozmachem, dzięki nim natomiast oprócz tego, że była niezwykle uroczysta była również istotnie atrakcyjna dla wszystkich, którzy tego dnia postanowili przybyć do Kliszowa i do Kij.

Galeria zdjęć i filmów z wydarzenia:


Uroczystości obok pomnika w Kliszowie – fotorelacja Telewizji Pińczów Twoje Miasto <- Kliknij i zobacz

Msza święta polowa- fotorelacja TV Pińczów Twoje Miasto <- Kliknij i zobacz

Festyn na placu rycerskim Kasztelanii – fotorelacja TV Pińczów Twoje Miasto <- Kliknij i zobacz
Husaria przeszła przez Kliszów – Radio Kielce <- Kliknij i zobacz

Upamiętnili 320. rocznicę Bitwy pod Kliszowem (tvswietokrzyska.pl) <- Kliknij i zobacz

320. rocznica bitwy pod Kliszowem. Uroczystości pod pomnikiem w gminie Kije | Echo Dnia Świętokrzyskie <- Kliknij i zobacz

Sponsorami imprezy upamiętniającej

320. rocznicę Bitwy pod Kliszowem byli:

Mariusz Kozera – właściciel firmy Hydrocomplex Busko-Zdrój

  • Marcin i Agnieszka Siepraccy – firmy AGA-MIX Kije, K&M Sp. z o.o.

  • Jakub Madej – prezes Banku Spółdzielczego w Pińczowie
  • Krystian Lechowski – firma Diamentowcy.pl z Umianowic

  • Łukasz Janiga – firma Trans-Bud Janiga Hajdaszek, Bełk

Skip to content
Copy link