Dzień Kobiet – 8 marca

Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, wtedy to kobiety zaczęły walczyć o większe prawa i równouprawnienie. Poznajmy historię tego wyjątkowego święta. 

Tradycja międzynarodowego dnia kobiet sięga początku 20 wieku. Wraz z industrializacją w XIX wieku powstała klasa robocza. Kobiety, które należały do ​​tej klasy, były wykorzystane na dwa sposoby: jako kobiety oraz pracownice, które musiały często pracować w fabrykach w nieludzkich warunkach.

Kobiety zaczęły dlatego walczyć o lepsze warunki pracy, wyższe pensje itd. Międzynarodowy dzień walki kobiet odbył się po raz pierwszy w roku 1909 w USA. Propagowano wtedy przede wszystkim prawo wyboru przez kobiety.

Rok później 27 sierpnia na II międzynarodowym zgromadzeniu kobiet-socjalistek w Kopenhadze
ustanowiło coroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pierwszy międzynarodowy dzień kobiet odbył się 19 marca 1911 roku w Danii, Niemczech, Austro-Węgrach, Szwajcarii i USA. Miliony kobiet wzięło w tym wydarzeniu udział. Również w następnych latach dzień ten był wielkim sukcesem, mimo że nie została ustanowiona żadna konkretna data i Dzień Kobiet obchodzony był zawsze w marcu lub kwietniu.

Dopiero w 1921 roku została wyznaczona data 8 marca. Głównymi postulatami w tym czasie to prawo wyboru dla kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy, odpowiednia ochrona dla matki i dziecka oraz ustalenie minimalnej płacy.

W okresie międzywojennym żądania te zostały zmodyfikowane. Kobiety chciały legalizacji aborcji, jak również ochrony dla matek i dziecka. W czasie okupacji hitlerowskiej zakazano świętowania Dnia Kobiet. To miało również negatywne oddziaływania w innych krajach, jak np. w Szwajcarii. Podczas II wojny światowej walka o prawa kobiet utraciła znacznie na sile. W ciągu następnych dziesięcioleci dlatego miały one podrzędną rolę.

W latach siedemdziesiątych wraz z pojawieniem się nowego ruchu kobiet stał się on dniem solidarności kobiet. W latach osiemdziesiątych dzień ten był postrzegany jako międzynarodowy dzień walki tak jak przed II wojną światową.
Dzisiaj dzień kobiet jest tylko bladym odbiciem jego początku. Mimo że ciągle jeszcze miliony kobiet na wszystkich kontynentach jest wykorzystywanych.

W Polsce święto kobiet stało się szczególnie popularne w czasach PRL. Zarówno wtedy, jak i dziś to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami lub innymi podarunkami.

 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

Data

mar 08 2025

Czas

Cały dzień

Następne wydarzenie

Kod QR
Skip to content
Copy link