Samorządy wyznaczyły nowe tory wąskotorówce…

Podczas Zgromadzenia Wspólników Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Express Ponidzie” Sp. z o. o., które odbyło się w Pińczowie 8 czerwca, wójt Tomasz Socha w towarzystwie innych samorządowców- udziałowców kolejki wąskotorowej – podpisał list intencyjny z województwem świętokrzyskim, w sprawie współpracy przy realizacji zadania pn. „Rewitalizacja oraz funkcjonowanie Kolejki Wąskotorowej Ponidzie”. Udziałowcami Ciuchci Ekspress Ponidzie są oprócz gminy Kije, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz gminy Jędrzejów, Pińczów i Imielno, reprezentujący je włodarze podjęli decyzję o zmianach, które czekają wąskotorówkę, ich intencją jest  przekazanie ciuchci w ręce samorządu województwa.

W poniedziałek, 22. czerwca oficjalnie rozpoczął się proces likwidacji spółki. Uchwała podjęta przez wspólników spółki zapoczątkowała procedurę, która docelowo ma doprowadzić do przejęcia kolejki przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Następnie zostanie ona włączona w struktury Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, a te z kolei swoją siedzibę budują właśnie na terenie gminy Kije – w Umianowicach.

Na odbudowę infrastruktury i doprowadzenie kolejki do dobrego stanu potrzeba około 40 milionów złotych. Samorządom, które do tej pory finansowały jej funkcjonowanie, trudno byłoby wyłożyć kwotę tego rzędu, natomiast ZŚiNPK, który docelowo ma wziąć pod swoje skrzydła ponidziańską perełkę infrastruktury kolejowej będzie miało szansę pozyskiwać dofinansowanie i rozwijać obiekt.

Jak powiedział dla Radia Kielce Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych – Parki mają już wstępny plan i harmonogram prac koniecznych do zrealizowania, w celu przywrócenia jej sprawności. Konieczny jest remont torów i mostów, ale też modernizacja taboru.

Przejęcie kolejki przez ZŚiNPK planowane jest wraz z początkiem października.

-Wszyscy liczymy na to, że kolejka wąskotorowa, z którą my jako gmina jesteśmy bardzo mocno związani, wraz z przejęciem przez ZŚiNPK, otrzyma nowe życie i nowe możliwości, których w obecnym stanie prawnym nie posiadamy. Ja, jako wójt, mogę obiecać, że będziemy wspierać to przedsięwzięcie – mówi Tomasz Socha, wójt gminy Kije.

Zdjęcia: Marta Gajda/Radio Kielce

Skip to content
Copy link