Efektywność energetyczna budynków

CO TO JEST EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA I CZEGO DOTYCZY?

Efektywnością energetyczną budynku określa się stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.

JAK ZMNIEJSZYĆ KOSZTY OGRZEWANIA I CHŁODZENIA BUDYNKU?

Właściwa efektywność energetyczna w dobie gwałtownie rosnących cen jest kluczowym rozwiązaniem. Ma ona na celu nie tylko zabezpieczenie przed wzrostem węgla, gazu czy oleju opałowego ale w przyszłości pozwoli na generowanie znacznych oszczędności. Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń odpowiada w największym stopniu za całkowite zużycie energii w budynkach, dlatego też działania zmierzające do ograniczenia strat energii i zwiększenia jej zysków będą miały największy wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej budynków, a w konsekwencji na oszczędności finansowe.

TAKSONOMIA ZRÓWNOWAŻONEGO FINANSOWANIA INWESTYCJI - BUDYNKI

Techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu, oraz określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych.

TU ZNAJDZIESZ WSPARCIE FINANSOWE NA TERMOMODERNIZACJĘ BUDYNKU:

Obecnie najważniejszym programem pomocowym jest:
Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR): https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-termomodernizacji-i-remontow-ftir/

Celem Funduszu jest pomoc finansowa dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe oraz wypłata rekompensat dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których były lokale kwaterunkowe. Formy pomocy:

 

  • premia termomodernizacyjna;

  • premia remontowa;

  • premia kompensacyjna.   

ROZWÓJ INFRASTRUKTURY DO ŁADOWANIA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH ZWIĄZANEJ Z BUDYNKAMI

Wdrożone przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wdrożono do krajowego porządku prawnego przyczyniają się do rozwoju elektromobilności poprzez:

  • zapewnienie rozwoju infrastruktury niezbędnej do ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce,

  • wprowadzenie nowych wymagań dotyczących budynków, a w szczególności instalowania punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych lub wstępnego wyposażania parkingów w odpowiednią infrastrukturę kanałową – kanałów na przewody i kable elektryczne.

Szersze informacje dostępne na stronie internetowej Ministerstwa pod linkiem :
https://www/gov.pl/web/rozwoj-technologia/efektywnosci-energetycznej-budynkow

Skip to content
Copy link