Informacja dla rolników: szacowanie szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

Od poniedziałku 06.09.2021r. rusza nabór wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w gospodarstwie. Szacowanie strat możliwe jest tylko i wyłącznie na wniosek poszkodowanego rolnika (wzór wniosku – załącznik nr 2 do procedury szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz budynkach mieszkalnych w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne).

  • Wnioskodawcą może być rolnik, u którego poziom szkód jest wyższy niż 30% średniej rocznej produkcji w skali całego gospodarstwa (nawet jeżeli gospodarstwo jest położone w różnych gminach).
  • Do wniosku producent rolny dołącza kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie w celu informacji o powierzchni gospodarstwa rolnego oraz w przypadku posiadania zwierząt gospodarskich kopie zgłoszenia do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).
  • Po uzyskaniu informacji od poszkodowanych rolników następuje każdorazowo przeprowadzenie wizji lokalnej przez Komisję Gminną wraz z obligatoryjnym sporządzeniem dokumentacji fotograficznej.
  • Każde zawiadomienie będzie formalnie weryfikowane przez pracowników Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego z możliwością kontroli w terenie.
  • Niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym musi być dotknięty pewien obszar/najmniej sołectwo/, na którym znajdują się poszkodowane gospodarstwa, w rozmiarach stanowiących zagrożenie dalszego ich funkcjonowania
  • Jeżeli rolnik posiada uprawy na terenie kilku gmin, ale straty wystąpiły tylko na jednej z nich i nie jest to gmina w której zamieszkuje – protokół sporządzany jest w tej gminie, w której wystąpiły straty z uwzględnieniem upraw z terenu wszystkich gmin.
  • Jeżeli straty wystąpiły na terenie kilku gmin, poza gminą w której rolnik zamieszkuje, komisje sporządzają indywidualne protokoły a następnie przekazują do gminy właściwej ze względu na miejsce położenia większej część upraw, w celu sporządzenia protokołu zbiorczego.
  • Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha.

Wniosek można pobrać klikając w poniższy link

Skip to content
Copy link