Portal Informacyjny Gminy Kije

Kultura i Sport

Artykuły

Przejdź do - Dzień Matki we Włoszczowicach

Dzień Matki we Włoszczowicach

23 maja 2018


Tym razem dzięki zaproszeniu SKW Włoszczowice świętowaliśmy Dzień Matki / z wyprzedzeniem/ obok kaplicy we Włoszczowicach. Tradycyjne już nasze świętowanie z pieśnią maryjną zgromadziło na placu obok kaplicy we Włoszczowicach rekordową liczbę mieszkańców gminy i gości. Na schodach kaplicy przy akompaniamencie organów ton świętowaniu nadawały połączone siły zespołów śpiewaczych z Włoszczowic, Górek, Kij, Kliszowa i Rębowa a na rozstawionych wokół ławkach zasiedli śpiewający goście. Po wspólnym śpiewaniu wszyscy zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek i tu chcemy pochylić się z podziękowaniami przed Paniami ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice z niezawodną Dorotą Serhej oraz dyrektorem Grzegorzem Woźniczko, który jak wieść gminna niesie był głównym kucharzem przy gotowaniu świątecznego bigosu.

Do zobaczenia pod kapliczką w przyszłym roku.
Jesteśmy otwarci na zaproszenie.

Fotorelacja na stronie: http://kasztelania.kije.pl/index.php/aktualnosci/421-majowka-z-maryja-we-wloszczowicach-fotorelacja

 

Przejdź do - 100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – ŚWIĘTO W HAJDASZKU

100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – ŚWIĘTO W HAJDASZKU

23 maja 2018

 

Najpierw było zdjęcie przedstawiające uroczyste chwile na stacji w Hajdaszku przed wyruszeniem na pożegnanie trumny z Józefem Piłsudskim do Jędrzejowa, zapiski w Dzienniku Czynności Straży Pożarnej w Gartatowicach a później pomysł na widowisko, scenariusz i reżyseria Arkadiusza Szostaka, Teatr Kasztelański, próby, próby, nagrania, próby i tak powstał spektakl „POŻEGNANIE KOMENDANTA” który mieliśmy przyjemność przedstawić Państwu w sobotę 19.05.2018 r.
W sobotę zapomniana już stacja kolejki wąskotorowej w Hajdaszku znów na kilka godzin tętniła życiem tak jak w 1935 roku kiedy to cały naród żegnał swojego pierwszego Marszałka.
W widowisku wzięło udział ok. 80 osób i dlatego pewnie już wkrótce Teatr Kasztelański dorobi się przymiotnika „Wielki”.
Znakomite role naszych artystów, pełna mobilizacja OSP, zaangażowanie dzieci i młodzieży sprawiły, że sobota 19.05.2018 r. na długo pozostanie w pamięci bardzo licznej widowni.
Jak podkreślił w rozmowach z artystami członek zarządu województwa Piotr Żołądek spektakl był jak dotychczas najbardziej oryginalnym świętowaniem 100 – lecia naszej niepodległości.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości, szczególnie dyr. Tomaszowi Hałatkiewiczowi i załodze ZŚiNPK za ogromną pomoc w realizacji widowiska. Dziękujemy władzom gminy, aktorom, Kasztelańskiej Orkiestrze Koncertowej pod dyrekcją Michała Dyni, mieszkańcom Hajdaszka, ZPO w Kijach, druhom z OSP z Włoszczowic i Kij oraz licznej, wspaniale reagującej publiczności.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości.

 

Fotorelacja na stronie: http://kasztelania.kije.pl/index.php/aktualnosci/420-pozegnanie-komendanta-fotorelacja

 

II Zielony Bieg Wolności - Umianowice 2018

19 maja 2018

Europejski tydzień sportu

18 maja 2018

"Pożegnanie Komendanta" - widowisko plenerowe

7 maja 2018

Przejdź do - Dzień Dziecka w Kasztelanii

Dzień Dziecka w Kasztelanii

8 maja 2018

Samorządowa Instytucja Kultury KASZTELANIA w Kijach zaprasza na DZIEŃ DZIECKA.

Szczegóły na plakacie.